Home
برگ نخست
Downloads
دریافت فایل
Forums
تالار گفتگو
Your Account
صفحه شخصی

AhwazServer
وب سایت سجاد - آدرس جدید : www.1.Sajjad.ir: انجمنهای تخصصی

انجمنهای تخصصی سایت سجاد :: مشاهده موضوع - خاطرات يك فيلمبردار از «پيمان ‌ابدي»
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست انجمنهای تخصصی سایت سجاد » اخبار » اخبار ایران

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version
خاطرات يك فيلمبردار از «پيمان ‌ابدي»
مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
Sajjad
ناظر سايت
ناظر سايت


عضو شده در: 17 دی 1384
پست: 6095
محل سکونت: اهواز iran.gif


امتیاز: 3245
دادن امتیاز
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: چهار‌شنبه 23 اردیبهشت 1388 - 20:25    عنوان:  خاطرات يك فيلمبردار از «پيمان ‌ابدي» پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول


خاطرات يك فيلمبردار از «پيمان ‌ابدي»

23 ارديبهشت 1388سینما روز _ "علي رضا رجايي مقدم" مدير فيلمبرداري فيلم تلويزيوني "چشمهاي نامحسوس" كه "پيمان ابدي" بدلكار معروف ايراني، روز چهارشنبه گذشته جان خود را هنگام اجراي يكي از صحنه هاي آن در جاده كن از دست داد، عقيده دارد سالها بايد بگذرد تا هنرمندي چيره دست، قوي و عاشق همچون "پيمان ابدي" بار ديگر در سينماي ايران ظاهر شود.

رجايي مقدم گفت:" پيمان با عشق و علاقه كار مي كرد. او در سينماي اكشن كارهايي مي كرد كه من و همكارانم چنان دچار حيرت و شگفتي مي شديم كه فقط به او نگاه مي كرديم."

وي كه با صدايي گرفته و دلي اندوهناك در فراق از دست دادن "ناباورانه" پيمان ابدي سخن مي گفت، افزود: پيمان در عين حال كه در كارش فردي جدي بود و همواره بموقع و حتي پيش از ديگران سر صحنه حاضر مي شد، بسيار صميمي بود و هميشه لبخند بر لب داشت.

رجايي مقدم افزود: "پيمان فردي دلسوز و با شخصيت و در يك كلام، به تمام معنا، گل بود… من هرگز نمي توانم رفتن او را باور كنم. او هميشه و همه جا در قلبم جاي دارد…"

مدير فيلمبرداري تله فيلم "چشمهاي نامحسوس" خاطرنشان كرد: پيمان براي انجام كار به بهترين وجه ممكن، همواره از جان مايه مي گذاشت و عاقبت نيز در همين راه جان خود را نثار كرد.

وي گفت: بي ترديد، با مرگ پيمان ابدي سينماي اكشن در ايران بطور جدي با مشكل روبرو شده است و سالها بايد بگذرد تا پيماني ديگر پيدا شود.روايت حادثه

رجايي مقدم در باره چگونگي وقوع حادثه در عصر روز چهارشنبه گذشته گفت: روز قبل از سانحه همه دست اندركاران ساخت فيلم كنار اتوبوس جمع شديم و عكس يادگاري گرفتيم زيرا سقوط اتوبوس آخرين پلان فيلم بود.

وي افزود: پيمان با اين اتوبوس بسيار عالي كرده بود. او با آن به كوه زد، به گاردريل كنار اتوبان، به تيرآهن و … و همه اين صحنه ها، بسيار عالي اجرا شده بود .

مدير فيلمبرداري "چشمهاي نامحسوس" با تاكيد بر اينكه پيش از صحنه سقوط اتوبوس، پيمان ، صحنه هاي بسيار خطرناكتر كه ريسك بالايي را داشت، بخوبي اجرا كرده بود، اظهارداشت: محاسبات مربوط به صحنه هاي اكشن توسط خود پيمان و تيمش كه حدود 10 – 15 نفر بودند، صورت مي گرفت و چگونگي افتادن اتوبوس از صخره را نيز خود او محاسبه كرده بود.

وي افزود: ما براي فيلمبرداري از اينگونه صحنه ها از 10 دوربين استفاده مي كرديم و من با دوربين اصلي در ته دره مستقر شده بودم.

رجايي مقدم يادآور شد: پيمان كه همواره ايمني و سلامت اعضاي گروه را به عنوان يك اولويت اصلي در نظر مي گرفت، در باره صحنه سقوط اتوبوس نيز حساس بود و به همين دليل، از محل نصب دوربين من بازديد كرد تا هنگام اجراي صحنه مشكلي براي من و همكارانم رخ ندهد.

او با تاكيد بر اينكه پيمان ابدي در اجراي صحنه ها و ايفاي نقش بسيار مسلط و چيره دست بود، گفت: وقتي تيم پيمان محاسبات خود را انجام داد و قرار شد اتوبوس به سمت دره پرتاب شود، اينقدر خيالمان راحت بود كه تصور نمي كرديم او هنگام اجراي صحنه حتي يك خراش بردارد.

رجايي مقدم افزود: ما به كار پيمان اطمينان صد در صد داشتيم .

مديرفيلمبرداري چشمهاي نامحسوس گفت: پيش از اجراي صحنه سقوط اتوبوس، كارگردان و تهيه كننده فيلم از پيمان ابدي خواستند خودش اتوبوس را از دره پرت نكند و به همين خاطر، جرثقيلي را آماده كرده بودند و حتي صحبت بود براي آنكه وزن اتوبوس هنگام پرتاب شدن آن توسط جرثقيل كم شود، موتور آن را هم بردارند.

وي افزود: در مقابل، پيمان ابدي اصرار كرد كه من مي خواهم با پريدن از اتوبوس در لب دره نشان دهم كه ما ايرانيها هم مي توانيم مثل خارجي ها صحنه هاي مهيج و واقعي بازي كنيم.

به گفته رجايي مقدم، پس از اين صحبتها و محاسبات،‌ پيمان ابدي به اجراي صحنه پرداخت اما هنگام پرش از درون اتوبوس در حال واژگوني معلوم نشد به چه علتي، او نتوانست پرش خود را به صورت موفق انجام دهد و زير اتوبوس 7 تني گرفتار شد.

وي افزود: صحنه دلخراشي بود. او در برابر چشم همه ما به زير اتوبوس كشيده و همانجا له شد.

به گفته مدير فيلمبرداري چشمهاي نامحسوس، پيمان ابدي چند ماه پيش ازدواج كرده بود و مرگش نيز در برابر چشمهاي همسرش رخ داد كه براي مشاهده صحنه فيلمبرداري در محل حضور داشت.

رجايي مقدم با تاكيد بر اينكه همه طراحيهاي فيلم با نظر و هماهنگي با پيمان ابدي صورت مي گرفت، تاكيد كرد كه اگر او مي گفت صحنه اي نبايد اجرا شود، سازندگان فيلم نيز از انجام آن منصرف مي شدند.آخرين پلان

وي در باره آخرين وضعيت فيلم گفت: فيلم سقوط اتوبوس، آخرين پلان فيلم بود و قرار بود اتوبوس از دره سقوط كند، اما با حادثه اي كه براي ابدي رخ داد، اتوبوس لب دره گير كرد و بعد، آن را به پايين انداختند.

مدير فيلمبرداري چشمهاي نامحسوس گفت: اگرچه تصميم گيري در باره فيلم به عهده تهيه كننده و كارگردان آن است، اما آخرين پلان فيلم در آخرين روز فيلمبرداري آن كه با مرگ عزيزترين عضو گروه همراه شد، بي ترديد، تلخترين و ماندگارترين صحنه آن است.

تله فيلم "چشمهاي نامحسوس" با هدف هشدار در باره خطرات رانندگي با تهيه كنندگي "علي اصغر صديقي" و كارگرداني "محسن موسويان" ساخته شده و حمايت مالي آن را شبكه اول سيما و راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي بر عهده دارد.

به گفته صديقي، مراحل تصويربرداري اين فيلم اكنون به پايان رسيده و از صحنه درگذشت پيمان ابدي در فيلم نهايي استفاده خواهد شد.

بهمن دان (هنرپيشه ايفاگر نقش راننده)، فردوس كاوياني، مجيد حاجي زاده، زهرا اويسي، ابراهيم آبادي و كيانوش گرامي از بازيگران "چشمهاي نامحسوس" هستند.

ابدي بخاطر بازي در مجموعه آلماني "كبري - 11 " شهرت فراوان دارد و نقش آفريني هاي وي همچون پريدن از ساختمان 7 طبقه ، پريدن از هليكوپتر روي ماشين در حال حركت و يا پريدن از سقف يك خودرو روي خودروي در حال حركت در اتوبان براي بسياري از سينمادوستان و علاقه مندان به دنياي فيلم و سريال هيجان انگيز بود.

او كه متاهل و هنگام مرگ 37 ساله بود ، به چند زبان روز دنيا تسلط داشت و از 3 سال پيش براي آموزش هنرپيشه هاي ايراني به كشور بازگشته بود.

پيكر او روز جمعه با حضور هنرمندان و دوستداران سينما از مقابل خانه سينما بسوي بهشت زهرا (س) تشييع شد.


جام جم

_________________

آخرين پستهاي انجمن
<< قوانين و شرايط استفاده از انجمنها >>
<< لطفا سعي کنيد به انجمنهاي مشابه اينجا نريد >>
<< روش ديدن نامه هاي جديد >>
<< کد آخرين ارسالهاي انجمنهاي تخصصي سايت سجاد >>

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger شناسه عضویت در MSN Messenger
تشکرها از این تاپیک
Sajjad از این تاپیک تشکر میکنم 
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
صفحه 1 از 1


 

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید

Powered by phpBB © 2001 phpBB Group
قالب فارسی شده توسط ایران یاد

INP-Nuke Copyright © 2005-2006 IranNuke Portal
Powered by  MyPagerank.Net
PHP-Nuke © 2004 by Francisco Burzi | INP-Nuke Copyright © 2005-2006 IranNuke Portal

مدت زمان ایجاد صفحه : 2.84 ثانیه