فایرفاکس چرا «فایرفاکس» شد؟!
تاریخ : دوشنبه، 14 بهمن، 1387
موضوع : کامپيوتر و اينترنت


فایرفاکس چرا «فایرفاکس» شد؟!

www.Sajjad.ir

فایرفاکس یکی از محبوب‌ ترین مرورگرهای وب است. شاید برای هر کسی این سؤال پیش آمده باشد که وجه تسمیه فایرفاکس چیست. در صفحه FAQ شرکت موزیلا به این سؤال به طور مشروح پاسخ داده شده است.

فایرفاکس قبل از اینکه «فایرفاکس» شود، نام های دیگری داشت. در سپتامبر 2002 ، PHOENIX نامیده می شد و در 14 آوریل 2003 به فایربرد FIREBIRD تغییر نام پیدا کرد. زمانی هم به آن موزیلا فایربرد می‌گفتند، سرانجام در 9 فوریه 2004 ، نام فایرفاکس برای این مرورگر انتخاب شد.دلیل این تغییر نام ها چه بود؟ دلیل اصلی این تغییر نام ها، این بود که هر بار اسمی برای این برنامه انتخاب می شد، متوجه می شدند قبلا آن اسم ثبت شده است، غالبا به وسیله برنامه های کدباز دیگر.

اما چرا نام های این برنامه همیشه حول و حوش حیوانات حرکت می‌کرد؟ به نظر می‌رسد در میان توسعه‌ دهندگان برنامه‌ها انتخاب اسم حیوانات یک سرگرمی محبوب باشد.

چرا فایرفاکس؟ این نام شبیه «فایربرد» نام اول این برنامه است، بعلاوه این نام خوش ‌وزن است، آسان به خاطر سپرده می‌شود و منحصر به فرد است.

فایرفاکس واقعا چطور حیوانی است؟! اگر فایرفاکس را کلمه به کلمه ترجمه کنیم، می‌شود "روباه آتشین". اگر به لوگوی برنامه دقت کنیم، باز هم تصویر یک روباه را می بینیم که بر کره زمین چنبره زده است.

اما همانطور که در صفحه FAQ موزیلا توضیح داده شده است فایرفاکس نام دیگر «پاندای قرمز» است. در اینجا می توانید اطلاعات کاملی درباره این پاندای قرمز را ببینید. البته این حیوان بر خلاف نامش از لحاظ جانور شناسی به خانواده راکون ها تعلق دارد و نه پانداها!

داستان لوگوی فایرفاکس:

لوگوی فایرفاکس در ابتدا به این صورت بود:

www.Sajjad.ir

اما به تدریج شکایت ‌های کاربران از طراحی ضعیف آیکون و رابط گرافیکی ضعیف برنامه بیشتر شد تا جایی که در اکتبر 2003 یک طراح حرفه‌ای رابط گرافیکی برنامه‌ها به نام استیون گریتی "STEVEN GARRITY" مقاله‌ای نوشت و در آن به نقطه ضعف های گرافیکی برنامه اشاره کرد. به فاصله کوتاهی آقای گریتی به شرکت موزیلا برای طراحی گرافیکی برنامه دعوت شد.

این هم طراحی اولیه لوگوی فایرفاکس:

www.Sajjad.ir

و سرانجام طراحی اصلی و اصلاح شده فایرفاکس:

www.Sajjad.ir

منبع : سایت خبری شرکت مانیرمنبع این مقاله : وب سایت سجاد - آدرس جدید : www.1.Sajjad.ir
http://1.sajjad.ir

آدرس این مطلب :
http://1.sajjad.ir/article17.htmlhttp://1.sajjad.ir/modules.php?name=News&file=article&sid=17

INP_Nuke © IranNuke.com